Piesne o mŕtvych deťoch/ Kindertotenlieder

Peter Mazalán
Piatok 1. September 17:00
Malý Berlín

Piesne o mŕtvych deťoch / Kindertotenlieder sú divadelným projektom analyzujúcim postupnú zmenu dieťaťa vo svojom vývine. Inscenácia skúma, čo znamená stratiť alebo prísť o nevinnosť, čistotu, bezprostrednosť a nezištnosť. Ako v dieťati urýchľujú proces rastu, dozrievania a pocit dokonalosti z neho samého jeho vlastní rodičia. Nie sú ich túžby projektované na dieťa už príliš skoro?
Dokáže si človek ponechať svoju čistotu? Je takou bytosťou malý chlapec s mentálnym znevýhodnením? Ostane už stále nevinnou detskou dušou? Inscenácia prepája rovnomenné dielo piesňového cyklu Gustava Mahlera Kindertotenlieder (Piesne o mŕtvych deťoch) so skutočným svetom dvoch malých rovesníkov - 8 ročnej Zoje a autistického Felixa.
Transcendentné Mahlerove piesne nie sú smutnými výjavmi. Sú odchodom detských duší a ich premeny. Neznamenajú smrť. Sú zmenou a stratou toho, čo nás na deťoch fascinuje najviac – ich čistoty.
Päť piesní sa v projekte stáva piatimi obrazmi interakcie rodičov s ich vlastnými deťmi. Tanečnica Renata Ptačin so svojou dcérou Zojou vytvárajú sugestívny model, v ktorom skúmajú limity, ktoré prekonáva túžba malej tanečnice, hudobníčky a herečky. Felix, autistický chlapec prichádza aby pokračoval v analýze toho, čo znamená detské šťastie a jeho postupné premeny.
Po predstavení nasleduje diskusia s tvorcami vo formáte Q&A (otázky a odpovede).

Hudba: Gustav Mahler
Text: Friedrich Rückert
Koncept, réžia, scéna: Peter Mazalán
Klavír: Peter Pažický
Hudba: Fero Király
Vizuály: Peter Fröhlich
Kostýmy: Linda Lukáčová
Choreografia:  Renata Ptačin
Grafický dizajn: Matej Lacko
Ilustrácia:  Michal Bačák
Hrajú: Zoja Ptačin, Felix Kita, Doriana Holeček, Veronika Kita Mazalánová